Popis akce
UNIVERS ZERO (BE)
Praha, Palác Akropolis, Kubelíkova 27

KOUPIT VSTUPENKY NA nejbližší akci:


Informace o akci:
Belgická legenda chamber rocku Univers Zero se vrací do Prahy
"Kdyby měl Stravinskij rockovou kapelu, zněla by jako tahle ta... "

Po více než dvouleté pauze se do Čech vrací belgičtí Univers Zero. Skupina se domácímu publiku poprvé představila v prosinci roku 2006 jako hlavní hvězda festivalu Alternativa 2006. Letošní koncert se odehraje v pátek 20.3. v Paláci Akropolis (Kubelíkova 27, Praha 3) v 19.30.

Univers Zero jsou jednou z klíčových formací hnutí Rock In Opposition (RIO), jež na přelomu 70. a 80.let výrazně rozčeřilo hladinu tehdejší hudební scény svým sebevymezujícím přístupem vůči konvenčnímu chápání hudby a vůči praktikám showbusinessu. UZ se po počátečním jazzovém období ovlivněném ještě Milesem Davisem záhy přeměňují do polohy experimentálního tělesa, které ve své tvorbě kombinuje rockovou alternativu (Magma, King Crimson, Gong, Captain Beefheart) se zřetelnými postupy komorní vážné hudby (Stravinskij, Penderecki, Bartók). Na této bázi funguje (vyjma tvůrčí přestávky mezi lety 1988 až 1999) v podstatě dodnes, i když tato legenda "chamber" rocku na svých posledních albech přece jen poněkud ustoupila ze své někdejší expresivity směrem k cizelování své formální kompoziční i hráčské dokonalosti...

Unikátní, velmi tajemná hudba s převažujícím akustickým instrumentáriem. Zvukově projevu dominují smyčcové a dechové nástroje, z rockových nástrojů doplněné místy o majestátní a dynamické bicí. Jejich expresivní rock s totální absencí veškerých laciných pompézních prvků, plný ostrých rytmů, bohatých harmonií a spíše tušené agrese, je velmi osobitou symbiózou klasické a rockové hudby.

“...Univers Zero vystihují Evropu konce dvacátého století...beznaděj, zoufalství a temnota... a nad tím vše krásné a dramatické.... Univers Zero lze zařadit někam mezi Bacha a Bártoka, Magmu a Stravinského...representují něco nového, monumentálního a zásadního...” – Thomas Hyland Eriksen, Puls

UZ měli v Čechách vystoupit již ve svých začátcích: v roce 1980 zde měly vystupovat všechny zakládající kapely hnutí RIO na Pražských jazzových dnech pořádaných Jazzovou sekcí. Očekávaní Univers Zero, stejně jako řada dalších interpretů, se ale tehdy nedostaly přes hranice a celá akce byla zrušena pod nátlakem tehdejšího režimu.


Aktuální sestava:
Daniel DENIS - bicí
Michel BERCKMANS – fagot, anglický roh, hoboj
Martin LAUWERS – housle
Dimitri EVERS – baskytara
Pierre CHEVALIER – keyboard
Kurt BUDÉ – klarinet, saxofon

zdroj: univers-zero.com, freemusic.cz, unijazz.cz, His Voice (06/2004)


Více informací: www.univers-zero.com
Vytisknout informace  
UNIVERS ZERO

©TICKETSTREAM. Všechna práva vyhrazena.
O TICKETSTREAM | Ochrana osobních údajů v síti Ticketstream | Kontaktujte nás | Pravidla a podmínky. Časté dotazy |